CIAC girls soccer state tournament brackets

Published on Friday, 3 November 2017 23:08
Written by D

D

2017 GIRLS SOCCER BRACKETS

CLASS LL TOURNAMENT

FIRST ROUND

Tuesday

All games at 2 p.m., unless noted

No. 1 Suffield (16-0-0) - Bye

No. 17 Simsbury (9-3-4)

at No. 16 Amity (9-3-4)

No. 25 Danbury (5-8-3)

at No. 8 Darien (11-2-3)

No. 24 South Windsor (7-9-0)

at No. 9 Shelton (11-3-2), 4:30

No. 4 Staples (12-3-1) - Bye

No. 20 Fairfield Ludlowe (6-4-6)

at No. 13 Conard (10-3-3)

No. 5 Fairfield Warde (12-3-1) - Bye

No. 21 West Haven (6-5-5)

at No. 12 Trumbull (10-3-3)

No. 2 Enfield (13-2-1) - Bye

No. 18 Cheshire (9-4-3)

at No. 15 Brien McMahon (10-4-2)

No. 7 Ridgefield (11-2-3) - Bye

No. 23 Hall (6-7-3)

at No. 10 Southington (11-3-2), 4

No. 3 Newtown (13-2-1) - Bye

No. 19 Wilton (9-6-1)

at No. 14 NFA (11-5-0)

No. 6 Glastonbury (11-2-3) - Bye

No. 22 Newington (8-8-0)

at No. 11 Middletown (11-4-1), 4

SECOND ROUND

Thursday

CLASS L TOURNAMENT

FIRST ROUND

Tuesday

All games at 2 p.m., unless noted

No. 32 Bunnell (5-8-3)

at No. 1 RHAM (15-1-0)

No. 17 Guilford (8-3-5)

at No. 16 Masuk (9-4-3

No. 25 New Canaan (5-5-6)

at No. 8 Wethersfield (11-3-2), 6

No. 24 North Haven (7-7-2)

at No. 9 Notre Dame-Fairfield (10-2-4)

No. 29 Foran (5-6-5)

at No. 4 Tolland (12-3-1), 4

No. 20 East Lyme (8-6-2)

at No. 13 Naugatuck (10-4-2)

No. 28 Branford (6-7-3)

at No. 5 Jonathan Law (11-2-3), 6

No. 21 E.O. Smith (8-8-0)

at No. 12 Watertown (10-3-3)

No. 31 Fitch (5-8-3

at No. 2 Daniel Hand (14-1-1) (Surf Club)

No. 18 Lauralton Hall (8-5-3)

at No. 15 Rockville (10-5-1)

No. 26 Joel Barlow (6-6-3)

at No. 7 Woodstock Academy (12-4-0)

No. 23 Bristol Eastern (7-7-2)

at No. 10 Bullard Havens Tech (11-4-0)

No. 30 Windsor (7-9-0)

at No. 3 St. Joseph (11-1-4)

No. 19 Mercy (7-4-5)

at No. 14 Pomperaug (9-4-1)

No. 27 Bristol Central (7-8-1)

at No. 6 Bacon Academy (11-3-1)

No. 22 Killingly (7-7-2)

at No. 11 Farmington (10-3-3) (Tunxis Mead), 4

SECOND ROUND

Thursday

CLASS M TOURNAMENT

FIRST ROUND

Tuesday

All games at 2 p.m., unless noted

No. 1 Lewis Mills (16-0-0) - Bye

No. 17 Ellington (9-5-2)

at No. 16 Montville (10-5-1), 6

No. 25 Seymour (6-8-2)

at No. 8 North Branford (12-1-3), 6

No. 24 New Fairfield (7-9-0)

at No. 9 Morgan (12-2-2), 5:30

Norwich Tech/Holy Family winner

at No. 4 Platt Tech (13-0-3)

No. 20 Berlin (8-8-0)

at No. 13 East Catholic (11-4-1)

No. 28 Wilcox Tech (6-9-1)

at No. 5 Woodland (14-2-0)

No. 21 Griswold (8-8-0)

at No. 12 Cromwell (10-2-4)

No. 2 Granby Memorial (15-1-0) - Bye

No. 18 Amistad (7-5-1)

at No. 15 Wolcott (10-4-2), 4

No. 26 Valley Regional (4-6-6)

at No. 7 Rocky Hill (13-1-2)

No. 23 Oxford (7-7-2)

at No. 10 Nonnewaug (12-2-2)

No. 30 Bethel (5-8-3)

at No. 3 Immaculate (15-1-0)

No. 19 Weston (8-6-2)

at No. 14 Northwestern (11-4-1)

No. 27 Waterford (6-9-1)

at No. 6 Plainfield (14-2-0)

No. 22 Ledyard (7-7-2)

at No. 11 Sheehan (12-2-2), 4

SECOND ROUND

Thursday

CLASS S TOURNAMENT

FIRST ROUND

Tuesday

All games at 2 p.m., unless noted

No. 1 Old Lyme (16-0-0) - Bye

No. 17 Shepaug Valley (8-8-0)

at No. 16 Bolton (8-8-0), 11/7, 2:00

No. 8 Putnam (10-5-1) - Bye

No. 9 Coventry (10-5-1) - Bye

No. 4 St. Paul Catholic (10-3-3) - Bye

No. 20 Lyman Memorial (6-9-1)

at No. 13 St. Bernard (10-6-0)

No. 5 Windham Tech (10-4-2) - Bye

No. 21 Westbrook (6-9-1)

At No. 12 East Granby (10-6-0)

No. 2 Holy Cross (11-2-3) - Bye

No. 18 Somers (7-8-1)

at No. 15 Stafford (8-6-2)

No. 7 Tourtellotte (9-4-2) - Bye

No. 10 Parish Hill (9-4-3) - Bye

No. 3 Housatonic Regional (11-4-1) - Bye

Public Safety/AAE winner

at No. 14 Litchfield (10-6-0), 3

No. 6 Innovation (10-4-2) - Bye

No. 11 East Hampton (9-5-1) - Bye

SECOND ROUND

Thursday



Posted in New Britain Herald, Berlin, General Sports, Goodwin Tech, Innovation, New Britain, Newington, Plainville, Southington on Friday, 3 November 2017 23:08. Updated: Friday, 3 November 2017 23:10.